A napelem cella: napelem egy olyan elektromos eszköz, amely átalakítja a fényt közvetlenül elektromos energiává, egy úgynevezett fotovoltaikus hatás által. Ez a fotovoltaikus cella , ha fény éri, képes elektromos áramot generálni anélkül, hogy külső energiaforrásra csatlakozna.A napsugarak nagyjából 1000 Watt energiát sugároznak le a Földre négyzetméterenként. A napelem cellák speciális anyagokból, úgynevezett félvezetőkből készülnek, mint például a szilícium, amely jelenleg a legelterjedtebb anyag a napelemet gyártó napelemes cégeknél.Ezáltal a napelem egyik leghatékonyabb alkotóeleme a szilícium. Az egykristályos szilíciumot tartalmazó napelem közel 10%-kal hatékonyabb energia-felvételt biztosít többkristályos megjelenésével szemben, habár az ára is magasabb, így a napelem rendszer megtérülése nem csak ettől függ. A napelem rendszerek napelem panelekből épülnek fel.Működési elve, hogy a Napból kibocsátott fénynyaláb fotonjai kémiai kötéseket bontanak és a potenciálkülönbség hatására elektromos feszültséget gerjesztenek. A napelem moduljai napcellákból tevődnek össze. A hatékony működéshez napenergiára van szükség, mely automatikusan elindítja a rendszer termelését. A nagyobb energiaigény fedezésére és a hatékonyabb termelésre több napelem modult kötnek össze egy egységes rendszer kialakításához.Alapvetően, amikor napsugár, vagyis fény éri a napelem cellát, egy bizonyos része a napsugárnak elnyelődik a félvezetőn. Ez azt jelenti, hogy az elnyelt fény áteresztődik a félvezetőn. Az energia szabaddá teszi az elektronokat, lehetővé téve számukra, hogy szabadon áramolhassanak.Az összes napelem cellának van egy másik elektromos mezeje, amely úgy működik, hogy kényszeríti a fény által felszabadított elektronokat, hogy egy bizonyos irányba folyjanak. Ez az elektromos vándorlás az áramerősség, és fém kontaktokat elhelyezve a napelemcella felső és alsó részéhez, kinyerhetjük ezt az áramerősséget külső használatra.A napelem celláknak az tesz jót, hogy ha van egy teljesen déli fekvésű tetőnk és nincsen rajta árnyék. Tudjuk jól, hogy ideális tető nagyon kevés van. Nem erre tervezték régen a tetőket. Ez ne hátráltasson minket napelem rendszer telepítésében. A hatásfoka ugyan csökken a napelemünknek, de a hatás megmarad, elektromos áramot termel. Természetesen napelem szakembereink segítenek megtervezni az ideális rendszert és mindent adódó problémát igyekeznek megoldani . Egy északi vagy keleti tetőt is ideális lehet speciális tartószerkezettel, mely megfelelő irányba fordítja napelemet.
Kétféle napelem rendszer létezik :
A szigetüzemű rendszer egy adott méretű akkumulátorba tárolja a megtermelt áramot.Hátránya ,hogy ez a tároló mérete véges és ,ha nem használjuk el az áramot időben illetve túltermelünk az áram elvész. A hálózatra visszatápláló napelem rendszereknél a nyári többletet visszatápláljuk a hálózatba és télen mikor nem süt annyira a nap, nem termel annyit a napelem rendszerünk, egyszerűen visszavesszük a hálózatból. Ezáltal az áramszolgáltató úgy működik, mint egy végtelen tároló rendszer. Nem lehet akármilyen eszközzel, úgynevezett inverterrel visszatáplálni az áramot az áramszolgáltató rendszerébe. Minden szolgáltatónak van egy hitelesített inverter listája , mely tartalmazza az általuk engedélyezett invertereket.Természetes cégünk csak ilyen invertereket forgalmaz.
Hatásfok
Télen, másfélszer több órában kapnak napsugarakat a magasabban fekvő vidékeken található területek, az alföldi területekkel szemben. Nyáron viszont borultabb, csapadékosabb időjárás jellemzi ezeket a hegyvidéki tájakat. A napelemünk nagy hatásfoka elérését több tényező is befolyásolja. A legfontosabb a hőmérséklet, de ez mellett nem elhanyagolható a napelem cella felületének tisztasága és a megvilágítás erőssége sem.A napelem rendszerek építésénél nagyon fontos, hogy a szakemberek által felszerelt napelem rendszer mekkora hatásfokkal üzemel és mekkora teljesítmény leadására képes.
Napelem rendszer megtérülése
A napelem rendszerünk megtérülésének kiszámolásához a legfontosabb információ, hogy mennyi elektromos áramot fogyaszt az a háztartás, üzem, terület, amelyet napelem rendszerrel szeretnénk felszerelni. A napelem szakembereink ezen információk alapján konstrukciót készítenek, hogy mekkora teljesítményű napelem rendszer fedezné ezeket a költségeket. A legpontosabb számításokat az egyéni napelemes rendszerek tervezésével tudják megállapítani. Kollégáink ,amennyiben lehetséges személyes találkozó és felmérés után adnak önnek megbízható választ.